Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Експлікація ґендерних конфліктів в залежності від рівня розгортання

Шевченко, З. В. (2025) Експлікація ґендерних конфліктів в залежності від рівня розгортання. Вісник Львівського університету. Серія філос.-політолог. студії (№ 58). с. 214-220.

[img] Text
28.pdf

Download (345kB)

Резюме

Стаття присвячена експлікації ґендерних (ґендерно-рольових або статево-рольових) конфліктів в залежності від рівня їх розгортання. Друга хвиля фемінізму, поширення мережі жіночих студій та ґендерних досліджень, включення у науковий обіг та соціокультурну практику таких понять, як «ґендер», «сексизм», «андрогінія» тощо призводять не тільки до переоцінки ґендерних ролей, але й до розуміння необхідності вивчення і подолання ґендерно-рольової напруги та конфліктів. Ґендерний конфлікт у запропонованій до розгляду статті визначається як зіткнення між нормативними уявленнями про риси жіночої та чоловічої особистості, про особливості поведінки чоловіків і жінок та неспроможністю або небажанням особистості відповідати цим уявленням та вимогам. В основі ґендерно-рольового конфлікту завжди лежать розбіжності між дійсним «Я» та ідеальним конструктом «Я», що культурно пов’язана з ґендерною ознакою. Такий конфлікт може бути спрямований на «Я» або може бути спроєктований на інших, його можна ідентифікувати на свідомому чи несвідомому рівнях, і можна продемонструвати когнітивно, поведінково чи афективно. Кінцевим результатом ґендерного конфлікту є обмеження здатності людини до актуалізації свого власного людського потенціалу або обмеження можливостей інших. Будь-який ґендерний конфлікт базується на явищі статеворольової диференціації та ієрархічності статусів чоловіків і жінок у сучасних суспільствах. Ґендерний статус – це один з базових елементів ґендерної структури суспільства поряд із ґендерною роллю, ґендерними відносинами, ґендером як соціальним інститутом та ін. Якщо стать, як аскриптивний соціальний статус, відображає наявність у людини морфофункціональних особливостей організму, включаючи її репродуктивні особливості й властивості, та відбиває на агальносуспільному рівні демографічну ситуацію конкретного соціального середовища, то ґендерний статус виражає соціально обумовлену (історичну, політичну, культурну, релігійну, економічну) специфіку включення людини у соціальний простір в залежності від її статевої приналежності, ґендерної ідентичності, ґендерної самопрезентації, сексуальної орієнтації тощо. За рівнем системи, де розгортаються ґендерні конфлікти, останні можна поділити на: внутрішньоособистісні, міжособистісні, міжгрупові, конфлікти між особистістю та групою, соціетальні.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: ґендер ; ґендерні дослідження ; ґендерний конфлікт ; ґендерна ідентичність ; фемінізм ; рівні розгортання гендерних конфліктів
Теми: Філософські науки
Підрозділи: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, історії та філософії
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 02 Трав 2025 09:15
Останні зміни: 02 Трав 2025 09:15
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/7015

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу