Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Домислені історії Шевченкового кохання на засланні (за творами Шевченкіани)

Поліщук, В. Т. (2023) Домислені історії Шевченкового кохання на засланні (за творами Шевченкіани). Проблеми гуманітарних наук. Серія «Філологія». Випуск 55, № 55. с. 33-43.

[img] Text
375-Текст статті-726-1-10-20240214.pdf

Download (400kB)

Резюме

Стаття є частиною системного дослідницького проєкту «Інтимно-любовні дискурси в українській літературній шевченкіані», така проблематика досі ще не ставала предметом студіювання саме в різножанрових творах про Тараса Шевченка. У низці шевченкознавчих праць констатовано, що вказана тема протягом понад століття «приносилася в жертву» задля ширшого показу соціального буття українського генія, а це своєю чергою призводило до певного збіднення і спрощення його образу взагалі, а в життєписних творах зокрема. У дослідженні наголошено на низці суспільно-побутових обставин ‒ практично цілком безправне, підневільне солдатське життя Тараса Шевченка, відірваність від природнішого середовища, зокрема українського, та вимушена інтегрованість у зовсім «інший світ» ‒ казарми і Сходу, які кардинальним чином позначилися на житті поета, зокрема на можливостях його взаємин із жінками, відомостей про які дійшло зовсім небагато. Є дуже скупа інформація про татарку Забаржаду і значно ширша ‒ про Агату Ускову. Тож письменники, які творили Шевченкові життєписи, у їх частині про заслання вдавалися до вимислів і домислів. У цій статті проаналізовано такі домислені історії нібито взаємин українського поета з «жінками Сходу», витворені в романах О. Іваненко «Тарасові шляхи», каракалпака У. Бекбаулова «Тарас на Аралі», А. Цвід «І темнії ночі… І ласки дівочі», О. Денисенка «Тарас. Повернення». Зауважено на мірі художньої майстерності кожного з творів, особливу увагу приділено аналізові романів У. Бекбаулова та О. Денисенка. Доволі широко вміщено інформацію про структурні особливості художньо-біографічних текстів.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: шевченкіана ; домисел ; вимисел ; документальність ; інтимно-любовний дискурс ; роман ; психологізм ; спогад ; образ
Теми: Українська філологія
Підрозділи: Навчально-науковий інститут української філології та соціальних комунікацій
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 02 Квіт 2025 10:32
Останні зміни: 02 Квіт 2025 10:33
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/6956

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу