Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Вербальна репрезентація концепту мати в українських пареміях

Калько, В. В. (2013) Вербальна репрезентація концепту мати в українських пареміях. Мовознавчий вісник (16-17). с. 221-229.

[img]
Перегляд
Text
cgiirbis_64 (52).pdf

Download (269kB) | Перегляд

Резюме

У статті комплексно проаналізовано специфіку лінгвокультурного представлення концепту МАТИ в українській паремійній картині світу. Виявлено характерні ознаки досліджуваного концепту: 1) унікальність, незмінність матері та її важливу роль у долі людини; 2) ступінь сприйняття материнської кари дитиною; 3) різна оцінка потреби батька й матері; 4) необхідність шанобливого ставлення до матері; 5) потребу піклуватися про матір у старості. Установлено, що практично всі ознаки вербалізовані в українських прислів’ях, пов’язані з архетипом матері, оскільки викликають асоціації з турботою, співчуттям, добротою, піклуванням, підтримкою тощо. Також простежено чіткий і закономірний зв’язок між концептами МАТИ – ДИТИНА, який є двобічним, МАТИ – МАЧУХА, МАТИ – БАТЬКО. Концепт МАТИ належить до ключових етноконцептів національної картини світу, займає одне з центральних місць у світогляді українського народу, його екзистенційно-аксіологічній системі, визначає формування культурного семіотичного універсуму.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: концепт ; вербалізація ; паремія ; лінгвокультурний аналіз ; концептуальний аналіз ; мати ; стереотип ; опозиція ; архетип ; аксіологічність ; аналогізація ; метафора ; семантика
Теми: Українська філологія
Підрозділи: Навчально-науковий інститут української філології та соціальних комунікацій
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 15 Трав 2020 19:09
Останні зміни: 15 Трав 2020 19:09
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/3043

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу