Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Роздуми про свободу волі у філософських трактатах Цицерона

Видриган, М. В. (2019) Роздуми про свободу волі у філософських трактатах Цицерона. Вісник Черкаського університету. Серія Філософія (№ 1). с. 13-18.

[img]
Перегляд
Text
250-186-PB-13-18.pdf

Download (353kB) | Перегляд

Резюме

У статті досліджуються філософські погляди на волю та свободу волі Марка Тулія Цицерона – видатного римського оратора, політичного діяча, гуманіста-просвітника I ст. до н. е. Встановлено, що не коректно вважати (як про це говорять і пишуть деякі автори), що першим сповістив світові про свободу волі апостол Павло (I ст. н. е.). Цю проблему піднімав Цицерон у своїх працях у середині I ст. до н. е. Обґрунтовано, що Цицерон дослідив звідки з’являється у людини воля і свобода волі. Він вважав, що за усією світобудовою стоїть творець або бог, який є ідеальним розумом і душею. Бог створив і тіла людей, вселив у ці тіла індивідуальні душі. Людська душа теж є не матеріального, а ідеального походження і має три взаємопов’язані елементи – розумовий, вольовий і чуттєво-емоційний. Цицерон дав визначення терміну воля, де воля – це стійке і розумне хотіння, чи бажання, прагнення, чи потяг до блага, до добра. Визначаючи свободу волі, Цицерон підкреслює, що ті, хто стверджує, що над людиною стоїть доля і необхідність (одвічний ряд причин) – забирають у людини свободу волі. Свобода людини полягає не в тому, щоб не мати ні в чому нестатку, нікому не підкорятися – тобто жити як хочеш, а в тому, щоб уміти і мати волю підкорятися, коли це потрібно, управляти іншими людьми, коли це її обов’язок моральний чи державний, не піддаватися долі чи іншим зовнішнім обставинам, коли вона здійснює діяння величні й надзвичайно корисні для всіх, наражаючись на великі труднощі і небезпеки.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: людина ; воля ; свобода ; свобода волі ; душа ; доля ; необхідність ; обов’язок ; бог ; людина
Теми: Філософські науки
Підрозділи: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, історії та філософії
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 06 Трав 2020 12:57
Останні зміни: 14 Трав 2020 12:24
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/2644

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу