Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Інституційна модель земельних відносин в Україні

Шарий, В. І., Зось-Кіор, М. В., Кирилюк, І. М. (2020) Інституційна модель земельних відносин в Україні. Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія Економічні науки (№ 2). с. 107-116.

[img] Text
visnik2020-2_107-116.pdf

Download (378kB)

Резюме

Визначено, що фундаментальною платформою аграрних відносин є форма власності на землю, самі земельні відносини та характер і способи використання сільськогосподарських земель. Результатом земельної реформи в Україні визначено загострення питання інституціоналізації відносин ефективного власника та розпорядника землі. Встановлено, що не відбулося удосконалення земельних відносин у сільськогосподарському виробництві. Адже, маючи в приватній власності земельну ділянку (пай), селянин не має можливостей для її ефективного використання та залишений наодинці в боротьбі з тенденціями соціальної та демографічної деградації села; державою законодавчо заблоковано найбільший сегмент ринку земель – оборот і обіг земель сільськогосподарського призначення, які становлять 45,7 % від площі держави; механізм іпотечного кредитування як одне з найважливіших джерел інвестування в системі відносин власності на землю фактично не діє і застосовується лише до земель несільськогосподарського призначення; не створено ефективного механізму плати за землю, що значно занижує значення земельного податку в державній системі оподаткування тощо. Проаналізовано рівень розвитку існуючого інституціонального забезпечення формування системи сільського землекористування. Доведено, що правовою базою для завершення земельної реформи повинен стати новітній Земельний кодекс, як принципово новий, кодифікований правовий акт, який би не тільки сформував сучасні земельні правовідносини з адаптацією до світових норм, а й поновив в правила добросусідства, норми консолідації земель, єдиноспадковості, активізував економічний обіг, ввів економічні санкції і стимули щодо збереження й охорони земель, інституціонально сформував державну регуляторну систему повноцінного обороту й обігу земель в Україні, задіюючи механізми земельної економіки.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: інституційний розвиток ; модель, управління земельними ресурсами ; земельні відносини, власність на землю ; ринок землі
Теми: Економічні науки
Підрозділи: Навчально-науковий інститут економіки і права
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 22 Вер 2020 13:39
Останні зміни: 25 Лют 2021 07:24
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/4034

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу