Інституційний репозитарій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Фізична працездатність та її зв'язок з індивідуально-типологічними властивостями центральної нервової системи

Шпанюк, В. В., Лизогуб, В. С., Пустовалов, В. О., Хоменко, С. М., Кожемяко, Т. В., Боєчко, Ф. Ф. (2019) Фізична працездатність та її зв'язок з індивідуально-типологічними властивостями центральної нервової системи. Вісник Черкаського університету. Серія Біологічні науки. с. 81-89.

[img]
Перегляд
Text
3594-8781-1-SM.pdf

Download (347kB) | Перегляд

Резюме

У статті представлені результати дослідження з допомогою «Катапульти» фізичної працездатності та індивідуально-типологічних властивостей центральної нервової системи футболістів, які отримані на приладі «Діагност-1М». Для футболістів виявили зв'язок функціональної рухливості нервових процесів (ФРНП) та фізичної працездатності (об’єм виконаної ігрової роботи). Коефіцієнт рангової кореляції Rху між показниками ФРНП та рівнем фізичної працездатності у футболістів дорівнював 0,32 (р<0,026). Встановлено, що футболісти з вище за середній та середнім рівнем ФРНП характеризувались високою фізичною працездатністю, ніж особи з нижче за середній рівень досліджуваної типологічної властивості центральної нервової системи (р<0,033). Результати фізичної працездатності футболістів за біоенергетичними характеристиками показали, що футболісти з вище за середній рівень ФРНП під час гри демонстрували вищий рівень анаеробної працездатності, ніж особи з нижче за середній рівень досліджуваної типологічної властивості (р<0,036). Футболісти з нижче за середній рівень типологічної властивості характеризувалися більш високою аеробною працездатністю (р<0,045). Отже, індивідуально-типологічні властивості центральної нервової системи, ФРНП у процесі ігрової діяльності визначають стратегію енергозабезпечення та фізичної працездатності футболістів. Критеріальними характеристиками ефективної реалізації фізичної працездатності футболістів в умовах ігрової діяльності є високий рівень ФРНП і її зв’язок з анаеробно-аеробними та лактатними механізмами енергозабезпечення.

Тип елементу : Стаття
Неконтрольовані ключові слова: фізична працездатність ; аеробна/анаеробна біоенергетика ; функціональна рухливість нервових процесів
Теми: Біологічні науки
Підрозділи: Навчально-науковий інститут природничих та аграрних наук
Користувач, що депонує: Наукова Бібліотека
Дата внесення: 04 Трав 2020 18:04
Останні зміни: 04 Трав 2020 18:44
URI: https://eprints.cdu.edu.ua/id/eprint/2563

Actions (login required)

Перегляд елементу Перегляд елементу